رسومات ازدواج در گیلان

خواستگاری

اولین قدم در ازدواج جوانان همیشه انتخاب دختر و رفتن به خواستگاری است. گیلانی ها به خواستگاری ( زن خواهی ) می گویند. در این شهر معمولا دختر توسط مادر داماد انتخاب می گردد. مادرها اغلب دختران را در فاتحه ، عروسی ،مجالس دعا و قرآن و …..می دیدند. بعد از این که زنان خانواده برای نظرخواهی رفتند و توافق بین ان ها صورت گرفت نوبت به مرحله خواستگاری رسمی می رسد.

مجلس خواستگاری با حضور بزرگان فامیل و درواقع ریش سفیدان انجام می گردد و در این مجلس مقدار مهریه ، شیربها ، زمان عقد و عروسی ، لوازم و اسباب مورد نیاز این مراسم تعیین می شود.

بله برون

در شب بله برون;از تمام اقوام دعوت می شود;تا موجب کدورت خاطر شخصی نگردد. در گذشته;در گیلان علاوه بر;مقدار پولی که به;عنوان مهریه به عروس می دادند ، زمین ، مزرعه ، گاو ، ظروف;مسی ، فرش و یک دست رختخواب;نیز برای عروس در نظر;می گرفتند.

مراسم بله برون در گیلان;تماما برعهده خانواده;داماد است . یک روز قبل;از مراسم خانواده داماد;تمامی وسایل مورد نیاز;مراسم را تهیه می;کرد و به منزل عروس می;فرستادند.

از سمت خانواده;داماد ریش سفیدان طایفه;و برگان فامیل در خانه دختر جمع;می شدند تا برای صورت گرفتن از;تمامی توافقات;بین دو خانواده;حاضر باشند.

در این مراسم;پس از صرف شام و;چای و میوه و شیرینی;مراسم بله برون را برگزار;می کردند. میهمانان زن معمولا;در اتاقی جداگانه دور عروس;را جمع می شدند و پس از تبریک به او هدایای خود را به او تقدیم می نمودند.

هدایای عروس شامل انگشتر ، خلعت ، اتکلن و روسری می شد.

خانواده داماد نیز برای عروس آینده خود حلقه نامزدی ، عطر و ادکلن می آورند و پس از این که دختر جواب مثبت خود را اعلام می نمود مادر یا خواهر داماد روسری عروس را روی سرش می انداخت و حلقه را در دستش می کرد.

صورت گرفتن

در این مراسم که معمولا در شب بله برون انجام می شود فامیل و بزرگان فامیل عروس و داماد جمع می شوند و طلا و جواهر و وسایلی که باید داماد برای عروس تهیه نماید را مشخص کرده و بر روی یک کاغذ به صورت کتبی می نویسند. در انتها تمامی حضا و البته معتمدان فامیل ان را امضاء می کنند.

بعد انجام صورت گیری پدر عروس و داماد تاریخی را برای شیرینی خوران انتخاب می کنند . در این مراسم نیز بیشتر اقوام حضور دارند و با چای و شیرینی های محلی و سنتی گیلان و میوه از آن ها پذیرایی می گردد.

مطالب پیشنهادی:  رسومات ازدواج درمازندران

عقدکنان

چند روز قبل از عقد مادر داماد با عمه داماد و چند نفر از همسایه های آنان به همراه یک خیاط به منزل عروس می روند و چادر عروس را می دوزند و با نخ کوک می زنند . این مراسم به نوعی اعلام نزدیکی جشن عقد و اجازه ای است که بر اساس آن دختر لباس و وسایلش را آماده نماید.

در روز عقد کنان عروس چادرش را بر سر می کند و پای سفره عقد می نشیند. درون سفره معمولا چند تخم مرغ نیز درون ظرف برنجی قرار می دهند . این کار نماد بچه دار شدن و باروری است.

در هنگام عقد زنان نازا و بیوه و همسایه های دشمن را از اتاق عقد بیرون می کردند زیرا به اعتقاد آنان برای عروس و داماد بد یمن و بد شگون هستند.

لوازم عقد معمولا در خوانچه چیده می شود و به خانه عروس فرستاده می گردد.مثل کفش ، لباس عروس ، آینه و چراغ ، کله قند ، شیرینی ، عسل و نبات ، برنج ، روغن و ….

بعد از عقد شب شیرینی خوران برپا می شود . شب شیرینی خوران داماد در خانه عروس می ماند. بدین گونه پای داماد در خانه ی عروس باز می شود.

حنابندان

حنابندان را جشن خداحافظی عروس از منزل پدری اش می دانند که یک روز قبل از عروسی برگزار می شود.

در این مراسم خواهر بزرگ داماد سینی بر سر وارد می شود و هدایای عروس را نشان می دهد. در این سینی طلاهای عروس هم به چشم می خورد. سپس بر دست عروس و داماد حنا می گذارند . باقیمانده حنا بین میهمانان تقسیم می گردد.

گیشه بری

نقطه اوج هیجان مراسم عروسی را گیشه بری می گویند. گیشه بری بردن عروس به خانه داماد در شب قبل از عروسی است.

در این هنگام ساز و دهل نواخته میشود ، میهمانان با رقص و شادی کنان و کف زنان مبارک باد می گویندو اسپند دود می کنند و زیر پای عروس آب می ریزند.  در وسط راه داماد به نشانه خوشبختی و برکت خواهی به سمت عروس نارنج یا پرتقال یا سیب یا تکه ای قند پرتاب می کند.

بعد از مراسم عروسی عروس و داماد دور حوض درون خانه می چرخند و عروس سکه ای در آب می اندازد . چند روز بعد از عروسی نیز مراسم عروس تماشا برگزار می شود.