رسومات ازدواج در شیراز

شهر شیراز , شهرهایی است که از قدیم رسم و رسومات خاص برای ازدواج داشتند . اگر در شهر شیراز از نوع خواستگاری سوالی بپرسید، جواب جالبی خواهید گرفت. قطعا اگر آن شخص از قدیمی های شیراز باشد، از دلالگی برای شما صحبت خواهد کرد. (دلالگی در شیراز به معنی خواستگاری است) در شیراز رسم ندارند که در هنگام خواستگاری، پسر را همراه خود ببرند. مراسم خواستگاری تقریبا زنانه است و اولین نفراتی که برای خواستگاری به منزل پدر دختر مراجعه میکنند، مادر و خواهر پسر هستند. البته در بعضی موارد اگر بزرگی در خانواده پسر وجود داشته باشد، او نیز همراه مادر و دختر در خواستگاری حضور پیدا میکند. یکی از رسم های جالبی که همچنان در بعضی از خانواده های اصیل شیرازی انجام می شود، نوع جواب دختر به خواستگاری است. در اکثر موارد، چند روز بعد از زمان خواستگاری، پدر یا مادر پسر برای اینکه جواب خانواده دختر را از خواستگاری بدانند، به منزل آنها تماس گرفته و نظرشان را میپرسد. اما در شیراز این پاسخ متفاوت و کمی قاطعانه تر است!

جواب مثبت یا منفی در خواستگاری

رسم شیرازی ها در شب خواستگاری به این صورت است که آنها جواب را همان شب با نوع پذیرایی میدهند! شاید کمی عجیب باشد ولی در واقعیت، اگر جواب خانواده دختر مثبت باشد، با شربت از خانواده پسر پذیرایی میکند. در غیر اینصورت جواب آنها منفی است. اگر جواب آنها مثبت باشد، رسم های بعد از شب خواستگاری که شامل سرزده رفتن به خانه داماد، مراسم سوری، عقد خصوصی و عمومی، دست بوسون آغاز می شود! اگر میخواهید از این رسم های عجیب و در عین حال جالب شیرازی ها بیشتر بدانید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

نوبت به اینجا میرسد که جواب خواستگاری از طرف خانواده دختر، مثبت بوده است و حالا خانواده پسر باید منتظر بمونند تا خانواده دختر تحقیقات خودشان را شروع کنند. اما این تحقیقات از آنجایی جالب می شود که خانواده دختر در یک روز و زمان خاص تصمیم میگیرند سرزده به منزل خانواده پسر بروند! البته این رسم بیشتر در قدیم اجرا میشده است و شاید در زمان حال، اینکار انجام نشود. بعد از تحقیقات برای ازدواج، نوبت به برنامه ریزی عروسی و تعیین مهریه، خرید لباس عروس و داماد، زمان و مکان برگزاری عقد و عروسی و … میرسد که بر عهده بزرگان دو خانواده خواهد بود. البته این مورد در بسیاری از رسم های قدیم بوده و حتی باعث میشده است که عروس و داماد اکثر مشکلاتشان برای شروع زندگی حل شود.

مطالب پیشنهادی:  عروسی به شیوه ایرانی

برگزاری مراسم عقد عمومی و خصوصی

یکی از رسم هایی که از آن نامبرده شد، مراسم سوری است. شرکت کنندگان و مهمانان این مراسم تنها دوستان عروس و داماد هستند. البته جهت پذیرایی از مهمانان مادر عروس و داماد نیز در مراسم شرکت میکنند. مراسم سوری با هدیه های دوستان عروس و داماد که اکثرا پارچه است، شروع می شود و با خواندن شعر و بعد از پذیرایی تمام می شود. شیرازی ها رسم دارند که دو نوع عقد برگزار کنند. البته در زمان حال در بیشتر مراسم عقد و عروسی را با هم برگزار میکنند اما منظور از برگزاری دو عقد، یکی خصوصی که شرکت کنندگان از نزدیکترین های عروس و داماد هستند و دیگری عقد عمومی که شامل سایر بستگان و اقوام است.

بعد از مراسم عقد، داماد باید به خانه مادرزنش برود و دستش را ببوسد. بعد از آن مادرزن با دادن هدیه از او تشکر و استقبال میکند. البته اینکار را داماد باید یکبار دیگر در فردای عروسی انجام دهد و سپس همراه با مادرزن به منزلش می رود و با حضور دو خانواده و مهمانان دعوت شده، جهیزیه عروس همراه با هدیه های عروسی به همه نشان داده می شود. (این رسم را معمولا با نام جهازبینی میشناسید اما در شیراز علت اصلی برگزاری این مراسم دیدن هدیه های عروسی است که از آن به عنوان گل یاد میکنند.) البته رسمهای دیگری برای ازدواج در شیراز وجود دارد که شاید دیگر خیلی کم یا اصلا برگزار نشود.