آیا ازدواج اینترنتی صحیح است؟

ازدواج‌ در فضای مجازی ,اینترنتی و سایت‌های همسریابی در حال مشکل بزرگ برای خانواده‌ها و فرزندان عزیز آن‌ها هستند. این شکل فعالیت‌ها موقعیتی برای کلاهبرداری و سوءاستفاده ، مزاحمت‌ و بی احترامی کردن وهتک حرمت و حیثیت هموطنان از طریق فریب و دسترسی به اطلاعات شخصی و خانوادگی آنان و نقض حریم خصوصی افراد بویژه خانم ها را ایجادمیکند. 

اینترنتی شدن روابط اجتماعی در جامعه امروز ایران بیان کننده این واقعیت است که گپ و گفت‌ها و مراودات دوستانه در دنیای مجازی به طرز ناباورانه‌ای در حال تبدیل شدن به فرهنگی پذیرفته شده است. امروزه هموطنان ما استفاده از وسایل ارتباطی مدرن چون اینترنت و رایانه را جزء لاینفک زندگی خود می‌دانند. دنیای جدید نیز شیوه نوین را برای زندگی می‌طلبد و از همین رو زندگی نسل جدید با نسل گذشته متفاوت شده است به طوری که بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند امور روزمره و گاه ضروری زندگی خود از جمله ازدواج و تجارت را از طریق اینترنت پیگیری کنند. سایت‌های همسریابی و محیط‌های گفتگوی اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی این روزها بستری برای انجام این گونه فعالیت‌ها فراهم ساخته است. با اینکه مراجع برنامه‌هایی برای ساماندهی سایت‌های مزبور دارند و هشدارهای متعددی نیز در این زمینه از طرف این پلیس داده شده است، اما متاسفانه هنوز کاربرانی هستند که به امید باز شدن بختشان و بدون آگاهی یا داشتن اطلاعات لازم، به عضویت این سایت‌ها در می‌آیند و دچار آسیب می‌شوند.
در رابطه با اینکه این سایت‌ها چقدر بتوانند در برقراری و توسعه روابط اجتماعی و یا حل مشکل ازدواج جوان‌ها موثر باشند طبیعتاً باید در حوزه مربوطه و بوسیله پژوهشگران و متخصصان رشته‌های مرتبط مانند علوم اجتماعی و روانشناسان بحث و اظهارنظر شود.
با اینکه اتکا به اینترنت و فضای مجازی ممکن است در نگاه اول راهی آسان برای همسریابی تلقی شود، ولی واقعیت آن است که فضای نامطمئن مجازی می‌تواند فرصتی را برای سوءاستفاده کنندگان نیز فراهم نماید تا با دام افکنی اقدام به کلاهبرداری و فریب و آسیب به متقاضیان این خدمات نمایند.
لذا لازم است که والدین گرامی ضمن همراهی با فرزندان خود در فضای مجازی آگاهی و دانش لازم را بویژه به جوانان و امیدهای آینده خود بدهند تا احتمال آسیب را در این فضا برای خانواده و اطرافیان خود به حداقل برسانند.
لازم بذکر است که سایت‌های همسریابی که امروزه فعالیت می‌کنند اغلب بدون مجوز می‌باشند و عمدتاً نیز محیطی برای سوءاستفاده از افراد شده اند. برخی از سوءاستفاده‌ها، آسیب‌ها و کلاهبرداری‌های واقع شده در این گونه سایت‌ها به شرح زیر بوده است:
۱. با توجه به اینکه مدیران سایت‌ها به تمامی اطلاعات وارد شده توسط کاربر (نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس، شماره تماس و …) دسترسی دارند، می‌توانند از برخی کاربران سوء استفاده نمایند.
۲. این سایت‌ها می‌توانند اطلاعات وارده را در اختیار افراد غیر مجاز قرار دهند.
۳. در این سایت‌ها اعضا می‌توانند با جلب اعتماد سایرین اقدام به سوء استفاده از تصاویر و اطلاعات خصوصی و اخاذی از آن‌ها نمایند.
۴. با توجه به اینکه برای عضویت ویژه در این سایت‌ها نیاز به واریز پول به حساب مدیران سایت‌ها می‌باشد در بیشتر مواقع مدیران به تعهدات خود در قبال کاربران عمل نکرده و پول واریز شده آنان را به سرقت می‌برند.
در نهایت پلیس فتا از هموطنان درخواست می‌کند در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش نمایند.

مطالب پیشنهادی:  منو شماره دو (دیس پرس)