رازهای یک ازدواج موفق از دید اسلام

اگر هرکدام از طرفین خودرا موظف به رعایت نکات واصولی اساسی زندگی بدانند ,تجربه یک ازدواج موفق راخواهند داشت . اگر این اصول رعایت شود، زندگی شیرین، سرشار از خوشی و موفقیت خواهد بود. به همین منظور قصد داریم در این مقاله برای شما دوستان عزیز سایت تالار پریسا باشیم کاربردی ترین رازهای مهم همسرداری را آموزش دهیم. با ما در ادامه همراه باشید.

۱ –به یکدیگر احترام بگذارید

هر انسانی برای خود، ارزش قائل است و دوست دارد که دیگران قدر او را بدانند و به او احترام بگذارند. اسلام احترام به شخصیت انسان را لازم شمرده و اهانت کردن، تحقیر کردن و تمسخر دیگران را به شدت زشت و ناپسند می داند. در دین اسلام دستور داده شده که همواره انسان ها، حرمت یکدیگر را حفظ کنند و به هم احترام بگذارند. هر عملی که موجب بی احترامی و تحقیر فرد مقابل می شود، زشت و قبیح است.

زن و شوهر، دو فردی هستند که میان آن ها علاوه بر روابط انسانی، رابطه خاصی به نام پیوند زناشویی برقرار است و بیشتر از بقیه به یکدیگر نزدیک هستند؛ به همین دلیل برای تداوم رابطه زناشویی و استحکام بنیان خانواده باید کمال احترام را برای هم قائل باشند، مرزها را حفظ کنند و حد و حدود خود را رعایت نمایند، چون این موضوع یکی از رازهای مهم همسرداری محسوب می شود.

زن و شوهر همیشه باید یکدیگر را درست و با احترام صدا کنند، از زحمات یکدیگر تشکر کنند، از هرگونه حرکت اهانت آمیز پرهیز کنند، به یکدیگر ناسزا نگویند، سخن کنایه آمیز بر زبان نیاورند و معنی واقعی کلمه به یکدیگر احترام بگذارند. البته احترام به همسر، شامل احترام به خانواده همسر نیز می باشد. اگر مردی به بستگان همسر خود مانند پدر، مادر، دایی، خاله و … اهانت کند، از آن ها بد بگوید و عیوب آنان را به رخ همسرش بکشد، آیا می تواند انتظار داشته باشد که زن او، نامهربان و خشمگین نشود و این کار او را تلافی نکند؟!

همین طور زن اگر به خانواده شوهرش نامهربانی کند، نسبت به رفتار آن ها حساس شود، تلاش کند که همسرش را از مادر و خانواده اش جدا کند و به او اجازه ندهد که به خانواده خود کمک کند، آیا می تواند انتظار داشته باشد که همسرش عصبی و بداخلاق نشود؟ آیا با این رفتارها می توان به گرمی زندگی و صمیمیت بین زوجین امید داشت؟

پیامبر اکرم (ص) فرموده اند: «هرکس خانواده همسرش را تحقیر کند، شیرینی زندگی اش را از دست می دهد.» به همین دلیل است که احترام متقابل زن و شوهر در مقابل دیگران و حفظ شخصیت زن و شوهر، یکی از رازهای مهم همسرداری و یک اصل ضروری برای تداوم زندگی می باشد.

۲ – به یکدیگر محبت کنید

یکی از رازهای مهم همسرداری، شروط اساسی زندگی موفق و از عوامل مهم در دوام و بقای کانون خانواده، محبت و عشق ورزی زن و شوهر نسبت به یکدیگر است. زنان باید با تمام وجود به همسر خود محبت کنند، تنها به شوهرشان عشق بورزند و این را بدانند که در دنیا کسی مهربان تر از شوهرشان وجود ندارد و باید بیش از اندازه به همسرشان محبت کنند. مردان نیز باید به همسر خود عشق بورزند، او را با تمام وجود دوست داشته باشند و عشق خود را دائما بر زبان بیاورند. عشق و محبت زن و مرد به یکدیگر و چشم بستن از دیگران، باعث می شود که مشکلات برایشان آسان تر و سختی ها شیرین شوند.

پیامبر اکرم (ص) فرموده اند: «هرچه ایمان مرد بیشتر شود، محبتش به همسرش نیز بیشتر می شود.»

همچنین امام باقر (ع) فرموده اند: «هرکس همسری انتخاب کرد، به او احترام بگذارد؛ زیرا زن شما وسیله دلگرمی شما است، پس او را ضایع و تباه نکنید.»

امام صادق (ع) نیز فرموده است: «یکی از اخلاق خوب پیامبران این بود که آن ها به همسران خود بسیار محبت می کردند.»
پیامبر اکرم (ص) در این باره فرموده اند: «زنان در زندگی به سه چیز مهم نیاز دارند که یکی از آنها ابراز عشق زبانی و رفتاری است.»

در نتیجه متوجه می شویم که یکی از رازهای مهم همسرداری این است که خانم ها باید به همسر خود ابراز عشق و علاقه کرده و با شیرین زبانی، آراستگی، دلبری و عشق بازی خود را در چشم همسرشان زیبا و خواستنی تر کنند. شوهران نیز باید سه موضوع را در خانه رعایت کنند. از جمله این که دل زن را به دست آورند و دلدادگی خود را به همسرشان نشان دهند. به صورتی که قلب و جان همسر خود را تسخیر کرده و او را با محبت خود سیراب کنند.

همسران باید عشق و محبت خود را به صورت کلامی و رفتاری به طرف مقابل نشان دهند. مثلا لقمه گذاشتن در دهان همسر، از کارهای پسندیده در اسلام است. رسول خدا (ص) فرمودند: «هر زنی که آبی به شوهر بنوشاند، ثوابش از عبادت یک سال بهتر است.» هم چنین در حدیث دیگری فرموده اند: «هرگاه مردی به همسرش یک لیوان آب دهد، از خداوند پاداش می گیرد.»

در دین اسلام، برای نشستن زن و مرد در کنار یکدیگر نیز پاداش قائل شده است. در حدیثی این طور آمده که: «اگر شوهر نزد همسر خود بنشیند و با او گرم بگیرد، ثوابش بیشتر از اعتکاف در مسجدالنبی است.» از احادیث و سخنان بزرگان اسلام می فهمیم که زندگی و رابطه زناشویی باید از عشق و محبت سرشار باشد و زن و شوهر، مانند دو دوست و دو یار واقعی با یکدیگر برخورد کنند.

مطالب پیشنهادی:  رسومات ازدواج در کرمان

جر و بحث، دعوا و دلخوری از همسر از دام های شیطان است. برای این که در زندگی عشق و دوستی برقرار شود، باید به هر طریقی این عشق را به طرف مقابل منتقل کرد. ساختن یک رابطه دوستانه به تلاش دو طرف نیاز دارد. برای ساختن یک رابطه موفق، باید از هرگونه روش عشوه گری و عشق بازی استفاده کرد.

محبت کلامی، یکی از رازهای مهم همسرداری و بهترین روش ها برای اثبات عشق و علاقه زن است. زن و مرد باید جملات عاشقانه را بلد باشند و آن ها را بر زبان بیاورند. جملات عاشقانه ای چون: دوستت دارم، عاشقتم، تو عزیزتر از جان منی، تار موی تو را به هیچ کس نمی دهم، فدایت می شوم و … جملات عاشقانه ای هستند که باعث استحکام بنیان خانواده و ساختن رابطه ای مبنی بر عشق و علاقه می شود. برای این که رابطه دوستانه و عاشقانه زن و شوهر تهدید نشود، باید هر دو طرف از رفتارها و گفتارهای ناراحت کننده خودداری کنند.

۳ – اعتمادداشته باشید و خوش بین باشید

یکی دیگر از رازهای مهم همسرداری و سومین اصل که به عنوان پایه و اساس زندگی سالم و موفق باید به آن توجه کرد، اعتماد میان زن و شوهر و خوش بینی آن ها نسبت به یکدیگر است. زن و شوهر باید از هرگونه شک و تردید و بدبینی نسبت به یکدیگر دوری کنند. زن و شوهر نباید اعمال و رفتار همسر خود را بد برداشت کنند و به بدگمانی عادت کنند. مثلا وقتی شوهر کمی دیر به خانه می آید یا با فردی تلفنی حرف می زند، نباید زن به او شک کند. همچنین وقتی زن به جایی می رود، مرد نباید بدگمانی کند و به او شک داشته باشد.

شاید شما هم زوج هایی را دیده باشید که با سوال های گیج کننده ای مانند کجا بودی؟ کجا رفتی؟ با کی حرف می زدی؟ چرا خوش تیپ کرده ای؟ با چه کسی قرار داشتی که تا این اندازه شاد هستی؟ و مانند این ها طرف مقابل را اذیت کرده و زندگی را به کام خود تلخ می کنند. شک داشتن و بدگمانی به یکدیگر، بنای زندگی را متلاشی می کند و بهشت خانواده را به جهنم تبدیل می کند. زن و شوهر نباید کاری کنند که اعتماد میان آن ها از بین برود. بهتر است اشتباهات با یک تذکر دوستانه حل شود تا زمینه بدبینی فراهم نشود.

در قرآن کریم در مذمت تجسس و بدگمانی می خوانیم: « ای مؤمنان! از بسیاری از گمانها که پایه و اساسی ندارد پرهیز کنید؛ زیرا بعضی از آن گمانها گناه است. هم چنین در کارهای همدیگر تجسس و جاسوسی نکنید.»

امیر المومنین (ع) در نکوهش بدبینی می فرمایند: «بدگمان مباش که بدبینی، عبادت را فاسد و باطل می کند.» هم چنین ایشان فرموده اند: «شخص بدگمان، بی گناهان را خائن می داند.» رسول خدا (ص) فرموده اند: «از بدگمانی دوری کنید؛ زیرا بدبینی، بدترین دروغ است.»

آدم شکاک همیشه بیمار است؛ زیرا خوبی ها و اتفاقات مثبت را نیز بد تعبیر می کند. حضرت علی (ع) فرموده اند: «خوش بینی، غصه ها را سبک می کند و انسان را از ارتکاب گناه باز می دارد.» رسول خدا (ص) نیز می فرمایند: «خوش بینی، راحتی دل و سلامتی دین است.»
به همین دلیل است که مردان نباید بدون دلیل به همسر خود بدبین شوند و غیرت نابه جا از خود نشان دهند. به هیچ وجه نباید بدون داشتن دلیل و مدرک، نسبت به رفتار همسر شک کرد؛ زیرا این کار باعث کلافه شدن او می شود. در همین رابطه امیرالمومنین (ع) فرموده اند: «مبادا بی مورد غیرت نشان دهی که در آن صورت، خوبان را به بدی می کشانی.»

رسول خدا (ص) نیز فرموده اند: «هرکس همسر خود را به کار نامشروع متهم کند، کارهای خوب او از بین می رود و به شمار هر مویی که بر بدن دارد، هزار گناه برای او نوشته می شود.»

با خواندن این مطالب به این نتیجه می رسیم که یکی از رازهای مهم همسرداری این است که زن و شوهر به یکدیگر اعتماد کامل داشته باشند و هرگز به وسوسه شیاطین توجه نکنند و ذهن خود را از هر آلودگی نسبت به یکدیگر پاک کنند.
البته موضوعی که باید به آن توجه کنید، نقش افراد سخن چین و فتنه گر است که شما را وسوسه می کنند و تفرقه را در میان زن و شوهر ایجاد می کنند. زن و شوهر باید مراقب افراد فتنه جو باشند، هر حرفی را قبول نکنند و به سخنان دیگران درباره همسرشان توجه نکنند. همواره افرادی هستند که طاقت دیدن صفا و صمیمیت یک خانواده شاد را ندارند و حسادت می ورزند و می خواهند کانون خانواده صمیمی را دچار مشکل کنند.

نکته ای که اهمیت دارد این است که خوش گمانی، به معنای هوشیار نبودن همسران نسبت به زندگی نیست؛ بلکه خوش گمانی راهی برای جلوگیری از بدگمانی سریع و شتاب زده است. مثلا وقتی رفتاری از همسر خود دیدید که نیاز به توضیح دارد، اجازه دهید او حرف بزند و رفتارش را توضیح دهد. در این موارد باید به همسر خود اعتماد داشته باشید و از بدگمانی دوری کنید تا اختلاف و دلخوری پیش نیاید.