فلسفه خواستگاری

با ازدواج، یکی از با ارزش ترین نهادهای جامعه یعنی خانواده شکل می‌گیرد و نیازهای جسمی، روحی و روانی انسان بوسیله ای ازدواج تامین می‌گردد به گونه ای که در تمام ادیان و جوامع بر ضرورت و تقدس آن تاکید شده و (قرآن کریم هم می‌فرماید؛ یکی از آیات الهی آن است که برای شما از جنس خودتان، جفتی بیافرید که در کنار او آرامش یافته و با هم انس می گیرد و میان شما رأفت و مهربانی برقرار فرمود)[۱] قبل از اینکه ازدواج صورت بگیرد یک مراسمی برقرار می‌شود که نام او خواستگاری است. 
خواستگاری به همراه خودش استرس و بسیار حس لذت بخشی دارد امیدوارم که همه شما جوان‌ها به زودی انجامش بدهید. 

داستان خواستگاری

داستان خواستگاری این است که در این مراسم پسر و دختر بیشتر با همدیگر آشنا شوند خانواده ها با همدیگر آشنا شوند که آیا به درد همدیگر می‌خورند یا نه. 

خواستن وخواستگاری از سمت پسر

تقریبا می‌توان با اطمینان این نکته را گفت که خواستگاری همیشه از طرف مرد بوده است و خیلی کم پیش اومده که خانم از پسر خواستگاری کند، برای تائید این گفته، داستان خواستگاری حضرت آدم و حوا را بیان می کنم. 

داستان حضرت آدم و حوا

(امام صادق فرمودند؛ وقتی خداوند حضرت آدم را آفرید و بعد هم حوا را بوجود آورد، آدم عرض کرد؛ خداوندا، این موجود زیبا چیست که من او را دوست دارم و علاقمندم؟ خداوند فرمود؛ ای آدم، این موجود زیبا، حوا نام دارد. آیا دوست داری که همیشه با تو باشد تا مونس تو باشد و برایت حرف بزند و تابع تو باشد؟ آدم عرض کرد؛ بله، خداوندا، من بخاطر این لطفت مادامی که زنده هستم تو را شکر و سپاس می‌گویم. پس خداوند فرمودند ؛ او را از من خواستگاری کن، آدم عرض کرد؛ خداوندا من حوا را از شما خواستگاری میکنم و بعد از پیشنهاد ازدواج، آدم به حوا گفت به طرف من بیا و به من رو کن و حوا گفت تو به سوی من بیا. 
خداوند فرمود؛ آدم، تو برخیز و به طرف حوا برو.) [۲]

دلیل رفتن به خواستگاری پسر

اینکه مرد به عنوان خواستگار، پیش قدم می‌شود بخاطر طبیعت اوست، چون طبیعت مرد مظهر عشق و طلب کردن است و زن هم مظهر مطلوب بودن و معشوق بودن است، از( این رو در قرآن بطور مستقیم به مردان دستور داده برای همسر گزینی) [۳]
(البته اگر خانواده ای دختر بخواهند پسری را به عنوان داماد انتخاب کنند اشکالی ندارد همانگونه که حضرت شعیب برای دختر خودش، حضرت موسی را در نظر گرفت، یا اینکه ابراز تمایل حضرت خدیجه برای ازدواج با پیامبر اکرم) [۴]
نکته؛ اگر گفته شده مرد به عنوان خواستگار باشد بخاطر غلبه عرفی است. 

مطالب پیشنهادی:  رازهای یک ازدواج موفق از دید اسلام

تعریف خواستگاری

خواستگاری، مرحله ای قبل از ازدواج است که پسر، دختر مورد نظرش را پیدا می‌کند و پس از آن در مورد خانواده دختر و پسر تحقیق می‌کنند و بعد از این مرحله، خانواده ها تصمیم می‌گیرند تا با ریش سفید ها دور هم جمع شوند و در مورد آینده دختر و پسر تصمیم بگیرند. 

قدمت خواستگاری

خواستگاری از ابتدای خلقت مرسوم بوده و رسمی دیرینه مطابق با فطرت بشر است که به شکل های گوناگونی در زمان‌ها و مکان‌های مختلف برگزار می‌شود. 

خواستگاری در ایران باستان

خواستگاری رسمی رایج  و وظیفه پدر و ریش سفیدان خانواده پسر بود و زنان حق خواستگاری کردن نداشتند، رسم های قبیله ها و استان های ایران هم مختلف است. 

پاورقی
[۱] وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ. آیه ۲۱ سوره روم. 
[2] کلیات حدیث قدسی = ترجمه کتاب جواهر السنیه/ مولف محمد حسین حرعاملی؛ مترجم زین‌العابدین کاظمی خلخالی ، تهران: دهقان، صفحه ۲۷
[۳] وَإِنْ خِفْتُمْ أَلَّا تُقْسِطُوا فِی الْیَتَامَىٰ فَانْکِحُوا مَا طَابَ لَکُمْ مِنَ النِّسَاءِ مَثْنَىٰ وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ ۖ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلَّا تَعْدِلُوا فَوَاحِدَةً أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُمْ ۚ ذَٰلِکَ أَدْنَىٰ أَلَّا تَعُولُوا، آیه ۳ سوره نساء
[۴]گزارش های تاریخی(ابن اسحاق، صفحه ۸۱_۸۲،ابن سعد جلد ۱ صفحه ۱۳۱)

منبع
قرآن کریم، سوره روم _ سوره نساء
کلیات حدیث قدسی = ترجمه کتاب جواهر السنیه/ مولف محمد حسین حرعاملی؛ مترجم زین‌العابدین کاظمی خلخالی ، تهران: دهقان
گزارش های تاریخی(ابن اسحاق، ابن سعد جلد ۱)