انواع خواستگاری

۱- خواستگاری اینترنتی یامجازی

از جدیدترین نوع از خواستگاری که امروزه در جامعه ما دیده می‌شود، خواستگاری چتی، اینترنتی یا مجازی است. دختر و پسر از طریق فضای مجازی و سایت های همسریابی، از طریق چت کردن با هم آشنا می‌شوند و از همدیگر خواستگاری می‌کنند. 
دوتا سوال  از کسانی که از طریق فضای مجازی با همدیگر آشنا می شوند دارم. 
یک؛ چگونه می توانید به فردی که با شما چت می‌کند، اعتماد کنید که فقط با شما ارتباط دارد و با کسی دیگر نیست؟ 
دوم؛ چگونه می توانید همدیگر را بشناسید، در حالی که از طریق مجازی می‌توان هویت های جعلی برای خود بوجود آورد؟ 

۲ .خواستگاری خیابانی

امروزه با گسترش صنعت و علم، خانم ها بیشتر از گذشته در جامعه حضور دارند و افزایش چشمگیری داشته حضورشان در جامعه. و در دید و حضور بودن آنها باعث شده که پسران با نگاه کردن به آنها، ابراز تمایل کنند به آنها و حس عاشق شدن پیدا کنند و به خواستگاری آنها می‌روند. در خواستگاری نوع «۱» شخصیت زن به عنوان یک زن نادیده گرفته می‌شود و جایگاه زن حفظ نمی‌شود و به نگاه ابزاری می‌شود، غلبه عشق بر عقل باعث نادیده گرفتن حقایق می‌شود، زیبای زن باعث می‌شود تا اشکالات دختر یا پسر را نادیده بگیریم و همین اشکالات در زندگی ما اختلال های بوجود می‌آورد. 

۳ .خواستگاری واسطه ای

افرادی از فامیل یا دوستان و آشنایان با شناختی که از خانواده دو طرف دارند، سعی در برقراری ارتباط بین آنها می‌کنند و سبب خیر می‌شوند، این نوع از خواستگاری خوب است. 

مطالب پیشنهادی:  دیزاین و طراحی گل اتاق عقد و سالن تالار پریسا

۴ .خواستگاری سنتی

این سبک در گذشته مرسوم بوده و امروزه هم در بعضی از نقاط کشور برقرار است. اما با پیشرفته شون دنیا و رو به مدرنیته رفتن آن و بالا رفتن سطح علمی، این سبک خواستگاری کمتر شده. 
خواستگاری سنتی نوعی تحمیل کردن و عدم توجه به علایق و سلیقه های زوجین در انتخاب همسر است. 

۵ . خواستگاری منطقی

در این سبک و روش، شما یعنی دختر خانم و آقا پسر عزیز، در همان ابتدای امر همه چیز را با خانواده ای خود در نظر می‌گذارید و رابطه را برای آنها تبیین می کنید و از انحراف یعنی گفتگوی پنهانی، تلفنی، اینترنتی اجتناب کنید و در همه ای مراحل از هدایت و نظارت خانواده استفاده کنید تا بتوانید در این مدت با همدیگر به بهترین شکل، آشنا شوید، این روش حسنش این است که شما بدون استرس و ترس و بدون احساس گناه، برای آینده خودتون تصمیم می گیرید.