ماموگرافی چیست و چرا باید زنان انجام دهند؟

ماموگرافی، یک تست اشعه ایکس از پستان است و این یک ابزار غربالگری است که برای تشخیص سرطان سینه استفاده می شود. ماموگرافی یک عنصر کلیدی در تشخیص زودهنگام سرطان پستان میباشد. به گفته موسسه ملی سرطان، سرطان سینه دومین نوع سرطان پس از سرطان پوست است.هر ساله حدود ۲۳۰۰ مورد جدید سرطان سینه در مردان و در حدود ۲۳۰٫۰۰۰ مورد جدید در زنان ثبت می شود.

برخی متخصصان توصیه می کنند زنانی که ۴۰ سال سن و یا بیشتر دارند، باید هر یک تا دو سال ماموگرافی داشته باشند.غربالگری منظم را نیز از ۴۵ سالگی توصیه می کنند اگر شما سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان پستان دارید، ممکن است پزشک توصیه کند که زودتر ایت تست را شروع کنید.

اگر یک غده یا هر نشانه دیگری از سرطان پستان داشته باشید، پزشک برای تشخیص ماموگرافی را تجویز خواهد کرد. اگر پروتز هایی در پستانتان داشته باشید احتمالاً به ماموگرافی نیاز خواهید داشت.

کدام زنان باید ماموگرافی سینه انجام دهند؟

ماموگرافی را می توان به عنوان یک آزمایش غربالگری انجام داد تا به دنبال نشانه ای از سرطان پستان در زنانی باشد که هیچ نشانه ای ندارند.انجام این توصیه ها برای زنانی که در معرض خطر متوسط هستند بسیار توصیه می شود.

ماموگرافی نیز ممکن است به عنوان یک آزمایش تشخیصی برای کسانی صورت گیرد که دارای علایم یا نشانه های سرطان پستان هستند، مانند مواردی که در این بخش آورده ایم و شامل :

  • داشتن یک غده در پستان و یا یک برآمدگی در زیر بغل
  • داشتن قسمت متورم و ضخیم از سینه
  • بافت چاله ای در پوست سینه
  • تغییر در اندازه یا شکل سینه
  • احساس سنگینی در یک سینه
  • تو رفتن نوک سینه
  • ترشحات نوک سینه
  • درد پستان
  • قرمزی، جوش یا خارش پستان و یا نوک سینه (علایم ممکن سرطان سینه التهابی یا بیماری پاگت پستان)

لازم به ذکر است که ماموگرافی را می توان برای مردان و همچنین زنان توصیه کرد و این که مردان می توانند سرطان پستان را گسترش دهند (گرچه سرطان سینه مرد بسیار کم تر از سرطان پستان در زنان است).

در طول ماموگرافی چه اتفاقی می افتد؟

یک تکنسین، پس از لخت شدن از کمر و برداشتن هر گردن بند، یک پیراهن به شما خواهد داد. بسته به امکانات ازمایش، ممکن است در طی ماموگرافی بایستید و یا بنشینید.

مطالب پیشنهادی:  مضرات ازدواج سفید!

هر سینه بر روی صفحه پرتو ایکس مسطح قرار می گیرد. سپس کمپرسور پستان را به پایین فشار می دهد تا بافت را صاف کند. این عکس یک تصویر واضح تر از پستان را فراهم می کند.

ممکن است مجبور باشید برای هر عکس نفس خود را نگه دارید. ممکن است مقدار کمی فشار یا ناراحتی احساس کنید، اما معمولاً کوتاه است.

در طی این فرآیند، پزشک تصاویر را مرور خواهد کرد. آن ها ممکن است تصایر بیشتری را تجویز کنند، تا دیدگاه های متفاوتی را نشان دهند و اگر چیزی نامشخص است به آن توجه بیشتری دارد.

ماموگرافی دیجیتال گاهی اوقات در صورتی استفاده می شوند که در دسترس باشید. این ها به ویژه برای زنان زیر ۵۰ سال مفید هستند. ماموگرافی دیجیتال، اشعه ایکس را به تصویر الکترونیکی سینه تبدیل می کند که بر روی کامپیوتر صرفه جویی می کند. تصاویر بلافاصله قابل مشاهده هستند، بنابراین رادیولوژیست نیازی به انتظار برای چاپ تصاویر ندارند.

مشکلاتی که با ماموگرافی مرتبط هستند، چیست؟

همانند هر نوع تست اشعه ایکسی، شما در معرض میزان بسیار کمی از تشعشع در طی ماموگرافی قرار می گیرید با این حال، ریسک این نوردهی بسیار پایین است.

نتایج حاصل از ماموگرافی به چه معناست؟

تصاویر یک ماموگرافی می تواند به پیدا کردن آهک کلیسم یا رسوبات کلسیم در پستان شما کمک کند.این آزمایش که جزئیات آن را در بخش سلامت نمناک گفته شد همچنین می تواند کیبت ها را نیز پیدا کند که ممکن است به طور طبیعی در طول چرخه های قاعدگی، سرطانی شوند.

یک سیستم تشخیصی ملی برای انجام ماموگرافی وجود دارد که در این سیستم، هفت گروه وجود دارد که از صفر تا شش متغیر هستند. هر گروه توضیح می دهد که آیا تصاویر اضافی لازم هستند یا خیر، و اینکه آیا یک منطقه محتمل است که یک غده خوش خیم (غیرسرطانی) یا غده سرطانی داشته باشد.

هر مقوله برنامه پی گیری خودش را دارد. اقدامات برای برنامه پی گیری ممکن است شامل تصاویر اضافی، چکاپ منظم، ثبت یک قرار ملاقات برای پی گیری شش ماهه، یا انجام نمونه برداری باشد.پزشک شما نتایج را بررسی کرده و مراحل بعدی را توضیح می دهد.