راه های پس انداز با حقوق کم

هر خانواده می بایت با توجه به سرمایه ای ای که دست پیدا می کند بخشی از آن در آینده به اعضای جوانتر می رسد که به این سرمایه پس انداز می گویند . پس انداز کردن پشتوانه ای قوی برای بهتر زندگی کردن خود و فرزندانمان است . کسانی که پس انداز می کنند به مشکلات کمتری در زندگی دارند و خانواده آنها از آرامش روانی بیشتری برخوردارند .

پس انداز را می توان به دو گروه پولی و غیرپولی تقسیم کرد که خانواده نقش اساسی در آن دارند و تنها با فعالیت سرپرست خانواده حاصل نمی شود. در این بخش از رازهای موفقیت در مدیریت کار و زندگی  شما را با ساده ترین راه های پس انداز آشنا خواهیم کرد.

راه های پس انداز با حقوق کم

پس انداز تنها در قالب پس انداز پولی قرار نمی گیرد یعنی اگر از وسایل زندگی به درستی نگه داری شود با افزاش طول عمر آنها ، خانواده لازم نیست دوباره پولی را در جهت خرید این وسایل بپردازد و هزینه های ثابت خانواده کاهش می یابد و از این رو امکان پس اندازپولی افزایش می یابد.

خانواده در طول حیات خودبه سرمایه ای دست پیدا می کندکه بخشی از آن در آینده به اعضای جوانتر می رسد . پس انداز های ما از راه های سهیم کردن نسل آینده در دارایی امروز ماست . نسل جوان بعد از ما از این ثروت در جهت پیشرفت خود استفاده می کند اما حفظ این دارایی ها و تلاش برای بیشتر نمودن آنها سبب می شود فرزندان ما در آینده پشتوانه قوی برای بهتر زندگی کردن داشته باشند.

خانواده در برخی مواقع با مسائل و مشکلات متعددی مواجه می شود، که پس انداز نمودن بخشی از این مشکلات می کاهد و سبب امنیت خاطر اعضای خانواده می شود ، امنیت خاطر اضطراب و فشارهای روانی را کم تر می کند . خانواده هایی که پس انداز دارند، با مشکلات کمتری مواجهند و آسیب کمتری می بینند.

چگونه با همین درآمد پس انداز بیشتری داشته باشیم؟

پس انداز امری مشارکتی است و اینگونه نیست که تنها با فعالیت سرپرست خانواده حاصل شود ، بلکه تمام افراد خانواد باید در پس انداز نمودن کوشا باشند و با مدیریت صحیح هزینه ها و صرفه جویی و استفاده درست از وسایل خانه به پس انداز خانواده کمک نمایند.

ما نباید خانواده را به مشارکت در امر پس انداز مجبور سازیم ، بهتر است آنها با میل و رغبت خود در این کار مشارکت کنند . شما می توانید با صحبت کردن با خانواده درباره راه های پس انداز و رابطه صرفه جویی با آن و تاثیر پس انداز در زندگی آینده و نقش آن در ایجاد اطمینان خاطر و کاهش فشارهای روانی، به خانواده کمک کنید تا در پس انداز کردن مشارکت نمایند.

خانواده های مرفه نسبت به خانواده های دیگر پس انداز بیشتری دارند و هرچه وضعیت اقتصادی خانواده ضعیف تر باشد، پس انداز کمتری دارند.با افزایش قیمت کالا و گران شدن ، هزینه ها و مخارج خانواده ها بالا می رود و خانواده های کمتری می توانند پول خود را پس انداز کنند. برای صرفه جویی و پس انداز پول راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه به برخی از آن اشاره شده است.

مطالب پیشنهادی:  دنیا از آن توست ...

فهرستی از مخارج خود تهیه کنید

برای کنترل بیشتر روی مخارج ماهانه فهرستی تهیه کنید و همه هزینه ها را یادداشت کنید و بدین ترتیب از خرج های غیر ضروری خود داری کنید و انگیزه بیشتری برای صرفه جویی داشته باشید.

وقتی احساساتی یا گرسنه اید به خرید نروید

در مواقعی که احساساتی هستید مثلا خیلی خوشحالید و یا ناراحتید به خرید نروید زیرا ممکن است ولخرجی کنید و چیزهای غیر ضروری بخرید.

در برخی اوقات برای فرار از احساسات منفی به خرید کردن لوازم غیر ضروری روی می آوریم . اگرچه خرید چنین وسایلی برای لحظاتی ما را شاد می کنند، اما این شادی به زودی از بین می رود و آن وقت ما می مانیم و جیب خالی ! در مواقع گرسنگی نیز به خرید نروید چون ممکن است گرسنگی به شما فشار بیاورد و به محض دیدن هر خوراکی و وسیله ای آن را بخرید.

از دیگران کمک بخواهید

برای حل مشکلات مالی اگر خودتان توانایی ندارید به افراد باتجربه و کارشناس امور مالی مراجعه کنید و شرایط تان را با او در میان بگذارید و خیلی راحت و بدون خجالت از او کمک بخواهید. او برنامه ای را برای حل مشکلات شما ارائه خواهد داد.

اجناس ارزان در بلندمدت دیگر ارزان نیست

اگر جزو افرادی هستید که برای خود هر روز خوراکی های ارزان می خرید ، دیگر این کار را نکنید زیرا اجناس ارزان در بلندمدت دیگر ارزان نیست و هزینه این اجناس در ماه چشمگیر و در سال مبلغ هنگفتی می شود.

تحت تاثیر سالن های آرایش قرار نگیرید

قبل از رفتن به سالن زیبایی برنامه خود را مشخص کنید تا دیگر وسوسه نشوید دیگرخدمات مختلف زیبایی که در آن جا به مشتری ها پیشنهاد می دهند ، امتحان کنید

پس اندازهای متفاوت و راهبردهای سرمایه گذاری برای هدف های متفاوت

اگر برای اهداف کوتاه مدت سرمایه گذاری می کنید این روش های مطمئن را امتحان کنید:افتتاح حساب کوتاه مدت عادی؛افتتاح حساب بلندمدت که نرخ بهره بیشتری از حساب های عادی دارد.

اگر برای اهداف بلند مدت سرمایه گذاری می کنید این روش های مطمئن را امتحان کنید:خرید بیمه های عمر و سرمایه گذاری؛خرید سهام و اوراق مشارکت

بر رشد پس اندازتان نظارت کنید.

هر ماه مقدارپس اندازتان را بررسی کنید. این کار به یافتن مشکلات و رفع فوری پس اندازتان کمک خواهدکرد و پس اندازتان را تثبیت می کند. برای پس انداز بیشتر به میزان درآمدمان دقت نکنیم و پس اندازمان را به صورت نقدینگی نگه نداریم و در بورس سرمایه گذاری کنیم.

جهت پس انداز صندوق اضطراری داشته باشید

یک صندوق اضطراری داشته باشید یعنی بودجه ای را برای حوادث غیرمنتظره زندگی کنار بگذارید . اگر بتوانید سه تا شش ماه از هزینه های خود را در این صندوق ذخیره کنید، می توانید از وام گرفتن و قرض نمودن راحت شوید .