چهارشنبه سوری در گیلان

چهارشنبه سوری در گیلان و در تمامی نقاط ایران برجسته‌ ترین و پرشورترین رسم در مجموعه رسم‌های مقدماتی نوروز است که مهم‌ترین عنصر آن آتش است و نامش نیز برگرفته از شعله‌های آتش است. سوری، به معنی سرخی است و هم از این جهت در بسیاری از نقاط، “چهارشنبه سرخی” نیز به آن می‌گویند. نام گیلانی چهارشنبه سوری، “گولی گولی چارشنبه” است که هم سرخی گل‌ها و هم سرخی شعله‌های آتش را به همراه دارد.

رسم چهارشنبه سوری در مناطق مختلف استان گیلان متفاوت است. آیين چهارشنبه سوری بنا بر يك باور قديمی در غروب آخرين روز چهارشنبه سال برگزار می شود، براساس اين باور اجرای اين رسم و آيين از انسان پليدی و بيماری را رفع می كند و تندرستی و سلامتی را به ارمغان می آورد.

پس از پايان مراسم‌، خاكستر كاه سوخته را در پای گياهان می ريزند و بر اين باورند كه اين كاه سوخته، موجب افزودن بار و ميوه درختان می شود، همچنين در شب چهارشنبه سوری با طبخ انواع غذاها باور دارند كه بيماری ها از افراد رويگردان شده و سلامتی به افراد خانواده روی می آورد.

گيلانيان بر اين اعتقادند كه نيت و دعای آدمی در اين شب مستجاب مي شود و خريد آيينه، اسپند، شمع و ماهی سفره هفت سين در اين روز شگون دارد.

از ديگر آيين شبهای چهارشنبه سوری، فال گوش و گشايش بخت بود، بدين ترتيب كه در اين شب، زن و مرد براي تشخيص بخت و اقبال سال جديدشان سرچهار راه و يا گذرگاه هاي عابران نشسته يا پنهان مي شدند و به سخنان عابران گوش مي دادند و از موضوع حرفهای نخستين عابری كه از كنار آنها رد می شد، احوال سال جديد خود را پيش بينی می كردند.»

مطالب پیشنهادی:  قوانین حقوقی عقد قرارداد با تالار عروسی

در گیلان دختران دم‌ بخت را غروب چهارشنبه‌ سوری با جارو می ‌زنند و از خانه بیرون می‌ اندازند، به این امید که تا سال بعد ازدواج کنند.