آنچه باید در مورد لباس سنتی روسها بدانید؟

لباسهای سنتی روس تاریخ طولانی دارد و اگرچه بسیاری از لباسها در طول سال ها فراموش شده اند و یا با عنوان “سبک قدیمی” و “غیر جذاب” شناخته می شوند ، چند لباس موفق شده اند دوباره به زندگی جدید ​​بازگردند.

هنوز تاریخ دقیقی از به وجود آمدن لباس سنتی روسیه وجود ندارد ، گرچه منطقی است تصور کنید که تولد آن همزمان با همان دورانی که این کشور تأسیس شده است ، یعنی در حدود قرن دهم و دوازدهم است. سوابق وجود دارد که نشان می دهد مد های شمالی و جنوبی تفاوت زیادی در سبک دارند ، اگرچه لباس های اصلی تقریباً مشابه بودند. تمام سبک های لباس روسی در انواع “روزمره” و “مناسبت ویژه” وجود داشته است ، که در مواد ، رنگ ها و تزئینات مورد استفاده متفاوت است. عنصر مشترک آنها چندین لایه پارچه بود.

لباس سنتی روسی بخشی از تاریخ این کشور تا آغاز قرن هجدهم بود ، هنگامی که پیتر بزرگ لباس روسی را “روستایی و قدیمی” اعلام کرد. وی قانونی را وضع كرد كه كسانی را كه با لباس ملی وارد شهر شده بودند و همچنین هر كسی كه ریش دارد ، جریمه کنند. شهروندان ، اشراف ، بازرگانان و دیگر اعضای جامعه ناچاراً به لباس اروپایی روی آوردند ، در حالی که لباس های سنتی روس فقط در حومه شهرها و در میان اعضای نهادهای مذهبی  پوشیده می شد.

امروزه ، لباس سنتی روسی فقط توسط مقامات کلیسا و در برخی از تعطیلات قومی پوشیده می شود . در حال حاضر بسیاری از عناصر از بین رفته اند ، اگرچه هنوز چندین مؤلفه وجود دارد که به لباس سنتی روسیه نمادین می شوند.

عنصر اصلی هر کمد لباس سنتی روسیه ، rubakha بود ، که می توانست آن را زنان و مردان بپوشند. در اصل ، این نوع قدیمی از پیراهن معاصر است. در بین فقرا به عنوان لباس بیرون و در بین ثروتمندان به عنوان لباس خانگی رواج داشت. بسته به وضعیت مالی ، از مواد مختلفی برای ساخت و خیاطی روباکا استفاده می شد ، از کتانی ارزان قیمت یا پنبه گرفته تا ابریشم گران قیمت وارداتی.

سارافان (لباس بلند):

عضو اصلی کمد لباس زنانه سارافان بود. لباسی بلند، که اغلب در روی rubakha پوشیده می شد، لباس “روزمره” و “مناسبت ویژه” را تشکیل می داد. رایج ترین رنگ های سارافان قرمز ، آبی روشن یا تیره و سفید بود. لباس های سارافان اغلب با گلدوزی های پیچیده تزئین می شدند.

مطالب پیشنهادی:  10شرط لازم برای ازدواج

کلاه مخصوص زنان روس kokoshnik :

یکی از متداول ترین کلاه سر “kokoshnik” بود، که به طرز استادانه ای با مروارید ، سوزن دوزی طلایی و نقره ای ، فویل رنگی و سنگ های تزئینی، تزئین شده بود. کوکوشنیک در خانواده گنجینه محسوب می شد و دست به دست می شد و یک عنصر جدایی ناپذیر از مهریه عروس بود.

تزئینات مخصوص سر و مو نیز جزئی از کمد لباس بود. در مورد زنان ، نحوه آرایش مو می تواند چیزهای زیادی در مورد وضعیت تاهل بگوید: زنان مجرد می توانند موهای خود را که در یک پارچه ی تزیین شده با گل و سایر عناصر تزئین شده است ، نشان دهند. زنان متاهل مجاز به نمایش موهای خود در ملاء عام نبودند ، بنابراین سرشان را با تزئینات مختلف می پوشاندند. یكی از نمادهای بارز و پیچیده تزئین شده این كوكوشنیك بود.

لباس سنتی مردان روسی:

لباس مردانه از پیراهن بلند (rubakha-kosovorotka) با یقه ایستاده ، شلوار ، کمربند و کفش تشکیل شده بود. کفش های بافته شده که معمولاً از الیاف درخت توس ساخته می شوند. امروزه دیگر در دوران مدرن پوشیده نمی شوند ، امروز آنها یک قطعه تزئینی هستند که در خانه های مردم آویزان شده اند. کلاه در اواخر قرن نوزدهم به وجود آمد و با گل تزئین شد.

لباس زمستانی روس ها:

در زمستان ، روس ها کت خز (شوبا) و کفش پشمی (والنکی) استفاده می کردند. در آب و هوای سرد شمالی بسیار عملی و مؤثر بود. شوباها در داخل و بیرون با خز دوخته شده بودند. از کلاه گرم سنتی مردانه با لبه هایی برای محافظت از گوش در برابر سرما استفاده می کردند.

کفتان (کت) :

کلمه “کفتان” از خاورمیانه به روسیه آمد ، اما مردم روس به قدری از این لباس استفاده کردند که به عنوان لباس محلی مردم روس شناخته می شد. معمولاً با استفاده از منسوجات گران قیمت با گلدوزی و تزئینات زیادی دوخته شده است ، کفتان ها مشابه کتهای امروزی بودند و در روی لباس دیگر پوشیده می شدند.