مراسم ازدواج و آداب آن در یزد

مراسم ازدواج و آداب ان در یزد به;خصوص در روزگاران گذشته;شامل مراحل و سنت های;زیبایی میشده که برخی از;ان ها امروزه نیز;رواج دارد.

در این مقاله در مورد برگزاری مراسم عروسی در یزد;بیشتر اطلاع به دست;می آوریم.

۱-مراسم خواستگاری :

در ابتدا خانواده هایی;که قصد دارند برای;پسرشان زن بگیرند;به دنبال پیدا کردن;دختر مناسبی می گردند. قبلا;مرسوم بوده که دختران;را در امامزاده ها ، مراسم;عزاداری ، مراسم;عروسی ، حمام ها ، مجالس;دورهمی زنانه و …  می دیدند. بعد از دیدار فرد مورد نظر به نزد او می رفتند و برای این که بینند دهانش بو می دهد یا نه او را می بوسیدند و بعد دست خود را به گونه ای که چادر از سر دختر بیندازند به پشت او می گرفتند تا اندام و شمایل او را به طور کامل ببینند. معمولا پیدا کردن دختر توسط واسطه ها یا دلاله ها صورت می گرفت و اگر مورد پسند وی واقع می گشت آدرس منزل او به خانواده داماد داده می شد.

این بار نوبت پدر و مادر پسر بود که به خواستگاری بروند. بعد از برگزاری مراسم خواستگاری خانواده دختر اطلاعاتی در مورد خانواده پسر کسب می کردند و در صورت رضایت به خاناده داماد گفته می شد و جلسه ی بعدی برای تعیین مهریه عروس در نظر گرفته می شد.

بعد از تعیین مهریه و رضایت طرفین یک روز خانواده داماد همراه با قند و شیرینی و نقل و نبات و چای و کفش و لباس و نخود و کشمش برای تقدیم کردن به عروس به منزل عروس می رفتند.

در کنار خرید برای عروس رسم بود داماد برای پدر و مادر و خواهران و برادران و بزرگان فامیل عروس نیز هدیه هایی مانند پارچه پیراهن یا کت و شلوار و یا چادر تهیه می کرد.

علاوه بر این ها دارچین ، هل ، فلفل ، اسپند ، کفش و لباس عروس ، پیش لنگ و خطیفه ، آینه و قران ، جانماز ، صابون و حنا ، مخمل و ساتن سبز و سفید و …. در طبق های تزیین شدن چیده می شد و توسط اقوام داماد با صلوات و شولولو و بشکن و دایره زدن به منزل عروس برده می شد.

رسم بود که سید اولاد پیغمبر این خوانچه ها را حمل می کردند و در ازای آن حق الزحمه ای نیز به آن ها پرداخت می گشت.

۳-مراسم عقد کنان :

در هنگام عقد در مقابل عروس سفره ای شامل آینه و قرآن ، عسل و روغن ، نقل و نبات ف پیاز و تره ، جعفری و پونهو نعنا ، نان ، ماست و ارد گندم ف تخم مرغ جوشانده شده و رنگ شده، شمع و …. پهن میگردد.

مطالب پیشنهادی:  ازدواج کودکان در گرجستان

عروس به همراه والدینش و دیگر میهمانان بر سر سفره می آید و عاقد بعد از خواندن صورت مهریه و کل مبلغ مهریه و اقلام درنظر گرفته شده رضایت او را برای جاری شدن خطبه عقد می خواهد. بعد از خواندن خطبه عقد همگی صلوات می فرستند . در این هنگام پدر عروس دست عروس را می گیرد و ان را جوهری کرده و پای دفتر ازدواج می زند. بعد از ان مادر داماد دست عروسش را می گیرد و به دست داماد می دهد و آینه ای را مقابل ان دو می گیرد تا همدیگر را در ان ببینند.

سپس انگشتری از طرف داماد به عنوان رونما و دیدن عروس به دست عروس می رود و نقل بر سر هر دو ریخته می شود. پدر شوهر و مادر شوهر و خواهر شوهر و برادر شوهر و سایر اقوام نیز هدایایی را به عروس تقدیم می کنند و مبارک باد می گویند.

محتوای سفره هر چه که خوراکی باشد در بین میهمانان تقسیم می شود . برای شام نیز اقوام در منزل پدر عروس می مانند.

در گذشته وقتی روزی برای عروسی تعیین می شد در خانه داماد یا عروس همه ی میهمانان جمع می شدند و خانواده ها همراه خود فرش و گلیم می اوردند ، مردها در ابتدا دور هم گرد می نشستند و سپس پشت سر ان ها خانم ها می امدند.اگرهم کمبود جا وجود داشت بر روی پشت بام ها ، بر روی دیوار یا شاخه های درخت می نشستند و به تماشای عروسی می پرداختند.

معمولا ریش سفیدان و بزرگان محل بر روی قالیچه ها و پشت منقل و قلیان می نشستند و مطب ها نیز به نواختن و خواندن مشغول می شدند.

بعد ازعروسی مراسم عروس کشونی شروع می شد . بدین گونه که عروس را سوار برچهارپایی مانند اسب یا الاغ یا قاطر می کردند و پشت سر او جهیزیه او بر سر جوانان فامیل قرار می گرفت و همه به دنبال او حرکت می کردند تا به خانه ی داماد برسند.

عروس بعد از این که از زیر قرآن رد شد با سلام و صلوات وارد منزل داماد می گردید.میهمانان بعد از صرف شیرینی و شربت خانه ی داماد را ترک می گفتند .